Ana Sayfa Doğal Yaşam Balık ve Çeşitleri Evde Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Saklanır?

Balık ve Çeşitleri Evde Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Saklanır?

1655
0
Paylaş
Balık ve Çeşitleri Evde Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Saklanır?
Balık ve Çeşitleri Evde Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Saklanır?

Balık ve Çeşitleri Evde Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Saklanır?

Balık ve Çeşitleri Evde Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Saklanır ?Balık tüketmeyi seven kişiler iseniz ve aldığınız balıklar oldukça fazla ise, bunu nasıl saklamanız gerektiğini sizler ile paylaşacağım. Balık, çabuk kokan ve bozulmaya meyilli bir gıdadır. Onu en iyi şekilde muhafaza etmeyi bilmeli ve nasıl pişirmeniz gerektiğini de iyi analiz etmeniz gerekir. Balığı alırken öncelikle taze olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bazen taze diye satılan balıkların aslında bayat olduğunu sonradan fark ediyoruz. Bunun için balığın çok fazla koku yapanını seçmemelisiniz. Çünkü balık eğer tezgâhta çok fazla kokmaya başladı ise, bu onun bayatladığına işarettir. Balığın çok fazla yumuşak olması ve renginin sararması bayat olmasını gösterir. Sağlıklı balık, görüntüsünde belli eder kendini. İlk tutulduğu gibi canlı bir duruşu olmalıdır. Tezgâhta albenisini korumalıdır. Balığın hijyenik olması çok önemlidir. Sağlıklı gıda, sağlıklı yaşam demektir. Bu yüzden aldığımız balıkları saklarken temiz bir ortamda olmasına özen göstermeliyiz.

Evde Var Olan Balıkları Nasıl Saklamamız Gerekir?

Öncelikle balığın taze olması gerekir. Derin dondurucuda saklayacağınız balık tuza sarılarak, buzdolabı poşetlerinde saklanmalıdır.
Et türü gıdalarda, balıkta bozulmaya ve kokmaya meyilli bir gıdadır. Onu muhafaza etmek saklamak, bilgi ister. Rastgele dolaba atılarak muhafaza edilmez. Derece iyi ayarlanmalı temiz bir şekilde poşetlenerek konulmalıdır.
Balığın kılçıklarına kadar temizleyin. Çünkü balığın içindekiler temizlenmedikçe balık daha çabuk kokacak, derin dondurucu ve ya buzdolabının her köşesine kokusunu yayacaktır.
Saklandığında fazla bekletilmemeli, çabuk tüketilmelidir. Dayanıklılığı diğer et gruplarına göre daha azdır. En az,1 hafta olma koşulu ile buzdolabı ve ya dondurucuda saklanmalıdır.
Oldukça sağlıklı bir gıdadır. Zekâ gelişimine iyi gelir. Unutkanlığı giderir. Okul çağındaki çocuğa verildiğinde, çocuğun, okul zamanında daha başarılı bir birey olmasına sebebiyet verir. Algı sistemi daha hızlı gelişir. Anlama yeteneği, daha hızlı bir şekilde ilerler. Bu yüzden bu değerli gıdayı herkes yemelidir.
Balığı sakladığınız gibi, pişirmesine de dikkat etmelisiniz. Fırında balık ya da ızgara da daha lezzetli olacak, kokusunu daha az yayacaktır. Bu kokuyu ancak limon geçirmektedir. Balığı dolapta saklarken tuzlayarak, pişirirken ise limon sıkarak kokusunu azaltabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.