Ana Sayfa Beslenme Aşırı Gelen İştahın Önüne Nasıl Geçeceğinizi Gösteren Yöntemler

Aşırı Gelen İştahın Önüne Nasıl Geçeceğinizi Gösteren Yöntemler

51
0
Paylaş
Aşırı Gelen İştahın Önüne Nasıl Geçeceğinizi Gösteren Yöntemler 3
Aşırı Gelen İştahın Önüne Nasıl Geçeceğinizi Gösteren Yöntemler

Kontrolsüz bir iştahınız mı var? Ne yesem doymuyor gibiyim diyorsanız, sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Beslenme şeklimizin çoğu zaman yanlış olması, hazır gıdalar, fast food, kalorisi yüksek ama doyurucu olmaya paketli gıdalar oluşması vb. birçok etki nedeni ile bizler kilo almakta üstüne üstlük bu kiloları vermekte iştahımız yüzünden zorlanmaktayız.

Vücudumuzun bizim ihtiyacımız olan enerjiyi alabilmesi için beyin merkezinden bir hormon salgılamasıyla bizim iştahımız artar ya da kimi durumda enerjiye ihtiyaç duymuyorsa azalmaktadır. Bu merkezdeki bir bozulma ise, işte istenilmeyen o kilo artış ya da azalış gibi problemlere yol açar.

İştah Kontrolü İçin Öneriler
İştah Kontrolü İçin Öneriler

İştah Kontrolü İçin Öneriler

Bu sorunlar ile başa çıkmanın yolu doğru gıdalar ile düzenli beslenmedir. Bu konuda yapacaklarımıza gelince, neler yapabiliriz? Gelin hep birlikte bakalım.

Uzun süre açlıktan korunun! Uzun süre aç kalan beden, besin geldiği anda onu depolamak için saklar ve hem kilo artışına neden olur hem de aynı durum ile karşılaşmamak adına, beyin merkezi sürekli aç kalma mesajı verdiği için iştah her daim zirvede kalabilir.

Stresinizi kontrol altına alın! Stresin de kimi zaman iştah açtığı biliniyor. Yine beynin açlık merkezi bir tehlike var demek ki korunmalısın o halde bir şeyler yemelisin gibi bir algıya giriyor ve bu sayede biz yemek yemeyi sıklaştırmaya başlayabiliyoruz.

İştahı kontrol altına alabileceğiniz beslenme şeklinizi geliştirin! Bunun için iştahınızın nedenlerini araştırabilir bir hekime danışarak diyetisyen desteği ile ir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz.

Bu beslenme düzeni için birkaç tüyo vermek istiyoruz. Bunlar ilki doğal beslenmedir. O da; meyve, örneğin elma, çilek, avokado ya da sebze, brokoli, ıspanak, lahana, salatalık vs. yağsız olan süt ürünleri, örneğin kefir, tam tahıllı gıdalar ve baklagillerdir. Doğru yağları kullanmak da işin bir başka yoludur. Düşük glisemik indeksli gıdaların beslenme de kullanılması açlığınızı dengeleyecek ve siz iştahınızı kontrol altında tutabileceksiniz.

Ayrıca doğal beslenme de şekerden uzak durmanızı söylememizde yarar var. Şeker beynin iletim merkezindeki iştah kontrolü sağlayan noktada karışıklığa yol açabiliyor. Bu nedenle şeker öğünlerimizde çok ama çok az miktarda olmalıdır.

Doğru bir beslenme düzenindeki doğru, doğal gıdalar ile oluşan öğünlerinizin iki ya da üç saatte bir vücuda girmesi sağlanmalı ki beynin iştah merkezi sakin kalabilsin.

İştahı Kontrol Altına Alabilen Besinler
İştahı Kontrol Altına Alabilen Besinler

İştahı Kontrol Altına Alabilen Besinler

Yumurta, nane, çemen, zerdeçal, yoğurt ve önemlisi bol su. İştah kontrolünü sağlayan yoğurdun içine 1 yk. keten tohumu ve üzüm çekirdeği karıştırdığınızda hem sağlıklı bir öğün kazanacaksınız hem de iştahınız azalacak.

Nane, yeşil elma gibi kokular vücutta iştahı kesebilen bir unsur olarak gözükmektedir. Bitki çaylarından da iştahı kapamak için yararlanılabilir. Yeşil çay, adaçayı, mate ve ıhlamur gibi şekersiz tüketilen bu çaylar size iştahınızı kontrol etmede yardımcı olacaktır.

Sağlıklı atıştırmalıklardan da faydalanabilirsiniz. Bunlar; değerli yağları ile kavrulmamış kuru yemişler leblebi, fındık, fıstık ve bilimum birçok kuru yemiş.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.