Ana Sayfa Anne/Çocuk Annelik İç Güdüsü Ne Demektir

Annelik İç Güdüsü Ne Demektir

52
0
Paylaş
Annelik İç Güdüsü Ne Demektir
Annelik İç Güdüsü Ne Demektir

Annelik içgüdüsü çoğu tıbbi sözlükte veya literatürde CRH hormonu olarak bilinir. CRH hormonu sadece annelik döneminde ve bazı özel günlerde salgılanır. Bu hormonun annelik döneminde salgılanmasının tek nedeni ise anne adayının sütü gelmesidir. Eğer bu dönemde doğan çocuk anne sütü ile beslenmez ise bu hormon ciddi hastalıklara sebep olabilir. Çünkü bu hormonun içeresinde büyümeye, gelişmeye ve hatta hasta olmaya bile neden olacak bakteriler vardır. Bu bakterilerin çocuğu güçlendirmesi ve yaşama hazırlaması beklenir.

CHR Hormonu Neden Salgılanır?

Bir annelik hormonu olan CHR hormonunun salgılanmasının birçok nedeni ve amacı vardır. Bu amaçlardan bir tanesi anne adayının çocuğunu anne sütü ile beslemesidir. Bu hormon sayesinde anne sütü salgılanır. ( Sadece doğum yapan anne adayları için geçerlidir. ) Aynı zamanda bu hormonun salgıladığı sütün içindeki yararlı ve zararlı bakteriler yeni doğan çocuğa geçer. Bu bakteriler çocuğun sağlıklı bir şekilde hayatına başlamasını sağlar. Bu sayede anne ile yeni doğan çocuk arasında bir bağ oluşur. İşte anne ile çocuğun arasındaki oluşan bu bağa halk arasında annelik ” içgüdüsü de ” denilir.

Annelik İçgüdüsü Hayvanlarda Da Bulunur Mu?

Annelik içgüdüsü dünya üzerindeki birçok canlıda bulunan bir altıncı histir. Yavru daha anne karnında iken bu içgüdü hormonsal olarak salgılanır. Salgılanan içgüdü sayesinde anne ile yeni doğan yavru arasında, daha anne karnında bir duygusal ve biyolojik bağ oluşur. Bu bağ sayesinde çoğu anne ile yavru birbirini kabullenir. Zaten bu güdü insanlardan sonra ilk olarak bir fare deneyinde keşfedilmiştir. Bu deney sayesinde bu günlerde de hayvanlarında içgüdü ile hareket ettiği bilinir.

Annelik Hormonu Hangi Yaşlarda Ve Ne Zaman Salgılanır?

Annelik hormonu sadece iki şekilde salgılanır. Bu durumlardan ilki daha çocuk doğmadan 5 ay öncedir. Bu durum hayvanlarda ise 2 ay kadardır. Açıkçası anne olabilecek adaylar ve anne olan aylarda bu hormon salgılanır. Bir diğer durum ise bazı cinsel günlerde geçerlidir. Bu durum sadece birkaç kez gerçekleşir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.