Ana Sayfa Kişisel Gelişim Alışkanlıkların Değiştirilmesi Ne Kadar Zordur ?

Alışkanlıkların Değiştirilmesi Ne Kadar Zordur ?

5
0
Paylaş
Alışkanlıkların Değiştirilmesi Ne Kadar Zordur

Alışkanlıklar olumlu ya da olumsuz olarak hayatınızı büyük ölçüde etkiler. Alışkanlık sahibi olmak aslında sanılanın aksine oldukça zor bir durum olmakla beraber irade isteyende bir süreçtir. Aslında bakıldığında genel olarak çoğu kişinin alışkanlık kazanması için özel bir uğraş vermediği görülür. Çünkü gün içerisinde sık olarak yaptığınız ya da tekrar ettiğiniz şeyler siz farkında olmasanız da alışkanlık haline gelmiştir. İnsanlar genellikle izlediği bir filmden, diziden ya da motivasyon videolarından etkilenip alışkanlıklardan kurtulma yolları ararlar. Özellikle bu alışkanlıklar kişinin hayatını olumsuz yönde etkiliyorsa alışkanlık sahibi olan kişi derhal bu durumdan kurtulmak isteyecektir.

Alışkanlıklarınızın Türünü Belirleyin

Alışkanlıklarınızın-Türünü-Belirleyin
Alışkanlıklarınızın Türünü Belirleyin

Hemen herkes farkında olmasa bile alışkanlık sahibidir. Önemli olan bu alışkanlıkların kişinin yaşamı üzerindeki etkileridir. Bu sebeple alışkanlıklardan kurtulmanın yolları nelerdir, diye düşünüyorsanız ilk olarak kurtulmak istediğiniz alışkanlıklarınızı belirleneniz gerekecektir. Bunun için yapmanız gereken gün içerisinde serbest zamanlarınızı nasıl değerlendirdiğinizi bir kâğıda yazın. Ardından bu alışkanlıklarınızı olumlu ve olumsuz olmak üzere ikiye ayırın. Olumsuz olanları da en kurtulması kolay olandan başlayarak adım adım terk edin. Böylece hem olumsuz alışkanlıklarınızdan kurtulacak hem de başardığınızı gördükçe motive olmuş olacaksınız.

Alışkanlıklardan Kurtulmak Mümkün Mü?

Alışkanlıklardan-Kurtulmak-Mümkün-Mü
Alışkanlıklardan Kurtulmak Mümkün Mü ?

Aslında bu sorunun cevabı kendinizin o alışkanlıktan ne kadar kurtulmak istediği ile ilgili bir durumdur. Eğer sizi rahatsız ediyorsa ve karakterinizi ve kişiliğinizi etkiliyorsa kurtulmanız sizin çabanıza bağlı olacaktır. Bu durumu bir örnekle açıklamak daha anlaşılır olacaktır. Gece geç uyuyup gündüz geç uyanan biriyseniz ve bu durum sizi fiziksel ve psikolojik olarak rahatsız ediyorsa aşamalı bir şekilde bu durumdan kurtulabilirsiniz. İlk olarak her zaman uyuduğunuz saatte uyuyun ama normalden 1 saat erken kalkın. Bu durum sizi gün içerisinde uykusuz hissettireceği için erken uyumak isteyeceksiniz ve bu döngü sayesinde vücudunuz biyolojik saatinde uyuyup uyanmaya başlayacaktır. Bu yöntemi diğer alışkanlıklarınız üzerinde de deneyebilirsiniz.

Alışkanlıkların Değiştirilmesi

Alışkanlıkların-Değiştirilmesi
Alışkanlıkların Değiştirilmesi

Değişim, kelime olarsk bakıldığında insanı yenileyen bir durum olarak hissettirir. Aslında her an yaşamımızda var olan değişim, bir o kadarda uygulanması zor bir durumdur. Bir kişi alışkanlıklarını değiştirmek istiyorsa kendine alışkanlıkların değiştirilmesi ne kadar zordur ?  sorusunu sormadan yapamayacaktır. Çünkü alışkanlıkların değişimini zor olarak görüp mücadele etmemek kişinin alışkanlıklarına boyun eğmesine neden olacaktır. Oysaki aslında alışkanlıkların değişimi oldukça kolaydır. Önemli olan birden alışkanlıklardan kurtulmak yerine adım adım alışkanlıkları yok edip yerine yeni ve faydalı alışkanlıkları koyabilmektir.

Alışkanlıklardan Kurtulurken Yapmanız Gerekenler

İlk olarak yapmanız gereken size olan zararlarının bilincine varmanızdır. Ardından alışkanlıkların yerine koyabileceğiniz ritüelleri belirleyin. Daha sonra ise süreklilik kazanabilmek ve kendinizi motive edebilmek adına hedef koymanız gerekmektedir. Hedef belirlemek oldukça önemli olduğundan hedeflerinizi belirlerken tutarlı olunuz. Ayrıca her kurtulduğunuz alışkan için kendinize ödül vermeyi unutmayınız. Çünkü ödül vermek kişiyi motive eden bir unsurdur.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.