Ana Sayfa Ayrılık-Boşanma Aldatma Darbesi Almış Bir Evliliği Kurtarmanın Yolları

Aldatma Darbesi Almış Bir Evliliği Kurtarmanın Yolları

35
0
Paylaş
Aldatma Darbesi Almış Bir Evliliği Kurtarmanın Yolları 3
Aldatma Darbesi Almış Bir Evliliği Kurtarmanın Yolları

Aldatma ile sarsılmış bir evliliği kurtarmak isteyenler ne yapacağını veya nereye başvuracağını çoğu zaman bilemez. Evliliği kurtarmak isteyenler için belli noktalara değinerek yapılması gerekenleri sizlere sunabiliriz.

Adlatmak İhanettir
Adlatmak İhanettir

Aldatmak, İhanettir

Partnerini, eşini yanıltmak, başkaları ile görüşmek aldatmak demektir. Aldatma da bir çeşit ihanettir. Toplum içindeki düşünce yapımızda aldatma dediğimiz zaman karşı cins ile ilişki yaşamak olarak isimlendiririz. Halbuki aldatma bu kadar basite indirgenecek bir olay değildir. Cinsel birliktelik yaşamanın aldatma olarak kabul edildiğini biliyoruz. Ancak mesajlaşma, buluşma, görüşme de cinsel ilişki yaşamadan aldatma kapsamına giren eylemlerdir. Özellikle de evliliklerde bu durumlar kıyametin kopmasına sebep olabilecek niteliktedir. Bunun yanı sıra evliliğini bitirmeyi düşünenler ve evliliği kurtarmak isteyenler olarak ikiye ayrılan bir durum da söz konusudur. Bu değişkenlik çiftlerin arasındaki bağa, geçmişe, kişilik yapılarına göre şekillenebilmektedir.

Güveni Kazanmak İle Alakalı

Evliliği kurtarma yoluna gidebilmek için temel kural güveni yeniden kazanmak ile ilgilidir. Güveni kaybettikten sonra kazanabilmek ve geliştirebilmek temel kuralların başında gelmektedir. Yapılan sosyal incelemeler ve araştırmalar sonucunda aldatma darbesi alıp, sonradan toparlanan evliliklerin eskisinden daha güçlü olduğu gösterilmektedir. Bu da aldatılan eşlerin bir daha bir araya gelmesinin imkansız olmadığını bizlere gösteriyor. Peki ne yapılması gerekir?

Evliliği Kurtarmak İçin Yapılması Gerekenler

Kabul Edin: Aldatma darbesinden kurtulabilmek için ilk olarak bunu kabullenmek gerekir. “O yapmaz, inanmam” gibi yaklaşımlar zamanla ilişkinin daha da kötüye gitmesine ve bireyin çökmesine sebep olan etkenlerdendir. Her iki taraf da ortada bir aldatma olduğunu kabul etmelidir. Kabul aşamasını atlattıktan sonra ise sakinliği korumak çok önemlidir.

Yüzleşin: Kabullenme aşamasının ardından sinirleri koruma altında tutmak ve yaşanılan olayın tüm açıklığı ve şeffaflığı ile konuşmak gerekir. Yüzleşme olarak betimleyebildiğimiz bu aşamada çiftlerin dürüst olması önemlidir.

Geri Dönmeyin: Aldatmayı öğrendikten sonra evliliği kurtarma kararı alındı ise vazgeçmemek gerekir. Sürekli olarak geçmişe dönük yaşamak ve bunu bile getirmek ilişkiyi büyük bir çıkmaza sürüklemekten başka işe yaramayacaktır. Yüzleşme aşamasında olayı açıklığa kavuşturmak ve her iki taraf için de meselenin kapatılmasını sağlamak gerekir.

Suçlamayın: İlişkilerde yaşanan en büyük sıkıntıların başında suçlama ifadeleri gelmektedir. Her iki tarafın da birbirini bu olay için suçlamaması lazım. Aldatmalara gerekçe bulmamak önemlidir. “Sen de şunu yapmasaydın, evden beni uzaklaştırdın” kılıfına sığınmamak önemli bir çizgidir.

Tatile Çıkın: Kafanızı dinlemek ve aldatma konusunu uzun bir süre düşünmemek sizin için iyi gelecektir. Bunun için de en basitinden bir tatile gitmek yararlı olacaktır. Yeni anılar biriktirmek ve geçmişe sünger çekmek için de iyi bir başlangıç olabilir.

Güzel Günleri Anın: İnsan ilişkilerinde sadece aldatma yaşamaya bile gerek kalmadan güzel anıları sürekli olarak canlı tutmak bağları kuvvetlendirmek demektir. Aldatmayla karşılaşan çiftler de güzel anılarını tazelemeli ve ilk günlerine geri dönmelidir.

Psikolojik Yardım Düşünülebilir: Her ne yapılırsa yapılsın bu olay unutulamıyorsa, profesyonel destek alınmalıdır. Dışarıdan tarafsız ve uzman bir göz olaya yaklaşarak sizi bu uçurumdan çekebilir.

Evliliği Kurtarma Kararı
Evliliği Kurtarma Kararı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.